III PRYWATNE LO W KRAKOWIE I ZESPÓŁ SZKÓŁ GASTRONOMICZNYCH NR 2 W KRAKOWIE PARTNERAMI URK

03.07.2023

27 czerwca 2023 r. na Uniwersytecie Rolniczym zostały podpisane umowy o współpracy między Uczelnią a dwiema krakowskimi szkołami średnimi.

Uczelnię reprezentował prorektor ds. kształcenia – dr hab. inż. Andrzej Bogdał, prof. URK, w imieniu szkół podpisy złożyli: mgr Dariusz Latoń – dyrektor III Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego i mgr Andrzej Ptasznik – dyrektor Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 2 im. prof. Odona Bujwida. Podczas uroczystości obecni byli także prodziekani Wydziału Technologii Żywności: prof. dr hab. inż. Aneta Kopeć i prof. dr hab. inż. Jacek Domagała, właścicielka liceum – prezes Patrycja Bednarska, zastępcy dyrektora Zespołu Szkół Gastronomicznych: mgr inż. Ewa Konieczna i mgr Renata Kurdziel, przedstawiciele Biura Programów i Jakości Kształcenia URK: mgr Ewa Kliś-Brudny (kierownik) i dr inż. Agnieszka Szczeponek, pracownicy Centrum Kultury i Kształcenia Ustawicznego URK: dr Michał Szanduła (dyrektor) i dr inż. Marcelina Machura (kierownik Centrum Kongresowego URK).

Celem umów, według ich zapisów, jest wspólne promowanie nauki w dziedzinie nauk rolniczych i przyrodniczych w skali lokalnej i regionalnej oraz współpraca przy tworzeniu inicjatyw związanych z szeroko rozumianą edukacją młodzieży. Uniwersytet obejmuje patronatem klasy, które w ramach zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych kładą nacisk na nauczanie przedmiotów rolniczych, przyrodniczych, biologicznych i chemicznych, związanych z kierunkami kształcenia prowadzonymi przez Uczelnię. Uczelnia zobowiązuje się do uzupełniania i wzbogacania zajęć dydaktycznych prowadzonych przez szkoły o elementy właściwe dla kierunków kształcenia i profilu badawczego Uczelni. Pracownicy Uczelni, w zależności od zgłaszanych na bieżąco potrzeb, będą też prowadzić zajęcia w szkołach i na URK. Uczniowie szkół, zwłaszcza wybitni, będa też mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach laboratoryjnych i pokazach eksperymantalnych w laboratoriach URK.

Korzyścią dla URK ma być też jego promowanie przez obie szkoły, przedstawianie uczniom oferty naukowo-dydaktycznej Uniwersytetu, a także umożliwienie studentom odbywanie w szkołach praktyk pedagogicznych.