Maj 2019
Udostępnij:

Święto Kwitnącej Truskawki – Tyniec 2019


W piątkowy poranek 17 maja 2019 r. na plantacji Polskiego Instytutu Truskawki (PIT) – inicjatywy prowadzonej przez firmę StanFlex Stanisław Bogdał i Uniwersytet Rolniczy w Krakowie – spotkali się przedstawiciele Uczelni pod przewodnictwem JM Rektora – prof. Włodzimierza Sady, reprezentanci władz wojewódzkich z Piotrem Ćwikiem – wojewodą małopolskim oraz plantatorzy z Polski, Holandii, Ukrainy i Włoch. Spotkanie rozpoczęło się od zwiedzania plantacji obejmującej ponad 4 ha upraw truskawki powtarzającej owocowanie. Innowacyjność tej metody produkcji tego smacznego owocu polega nie tylko na zastosowaniu specjalnego, przebadanego przez pracowników UR podłoża, ale także na precyzyjnym doborze pożywki oraz środków ochrony roślin. Plantacja tyniecka jest cały czas poligonem doświadczalnym, na którym trwają ciągłe badania zmierzające do optymalizacji procesu produkcji. Rezultatem tych działań są prace naukowe, a ich dotychczasowe efekty docenione zostały przez władze wojewódzkie tzw. „bonami na innowacje”.

Otwierając spotkanie, Stanisław Bogdał wyraził radość, że jego autorski patent produkcji truskawek pod daszkami doskonale się sprawdza, o czym świadczy rosnąca liczba klientów – czyli praktyków stosujących na co dzień rozwiązania opracowane naukowo. Podkreślił także, że ten sukces możliwy jest dzięki przychylności władz UR, które od samego początku wspierają tę inicjatywę. Wspomniał także, że tegoroczne Święto Kwitnącej Truskawki jest współorganizowane przez Uniwersytet Rolniczy. Natomiast prof. Włodzimierz Sady – rektor UR pokreślił, że Polski Instytut Truskawki to jeden z przykładów współdziałania pracowników nauki i studentów z przedsiębiorcami. Wspomniał też, że w swojej pracy naukowej zajmował się również uprawą truskawek i dostrzega wielki profesjonalizm oraz naukowe podejście do wszystkich elementów procesu produkcji.

Głos zabrał również wojewoda małopolski Piotr Ćwik, który stwierdził, że chociaż nie jest ekspertem z zakresu rolnictwa, to jednak jest pod wielkim wrażeniem plantacji tynieckiej. Przypomniał również historię kilku spotkań ze Stanisławem Bogdałem i dodał, że jest on człowiekiem nie tylko z pasją, ale i wizją rozwoju gospodarczego. „Właśnie takich ludzi nam teraz potrzeba” – stwierdził wojewoda.

W spotkaniu uczestniczył również opat tyniecki o. dr Szymon Hiżycki który – jako gospodarz miejsca – na początku pobłogosławił plantację, a następnie parafrazując powiedzenie: „piękne jak tynieckie jabłka” życzył, aby już wkrótce można było mówić: „piękne jak tynieckie truskawki”. Pochwalił też firmę StanFlex za to, że z wielkim szacunkiem traktuje zarówno pracowników, jak i ludzką pracę.

Z kolei były wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak – z którym PIT współpracował od samego początku – podkreślił, że ta działalność stanowi najlepsze potwierdzenie innowacyjności Małopolan. Życzył dalszego owocnego – i nie tylko w przenośni, ale i dosłownie – rozwoju tej wyjątkowej inicjatywy.

Po zakończeniu części oficjalnej w nowoczesnej sali konferencyjnej budynku (który przez lata nosił nazwę „Wielka Ruina”), rozpoczęła się naukowa część święta. Doświadczeniami dzielili się naukowcy i producenci. Spotkanie to stało się zatem kolejną sposobnością do konfrontacji przyjętych założeń – w myśl hasła „NAUKA – PRAKTYCE”.

Zapraszamy do galerii zdjęć z tegorocznego Święta Kwitnącej Truskawki – Tyniec 2019.

Tekst i zdjęcia: dr Szymon Sikorski

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
al. Mickiewicza 21
31-120
Kraków
rector[a]urk.edu.pl
12 662 42 51
12 633 62 45
NIP: 675 000 21 18
REGON: 000001815
ESP: /URKRAKOW/skrytka
© 2019 Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Projekt i wykonanie strony: Dział Informatyki URK