Maj 2022
Udostępnij:

Drogie Studentki, Drodzy Studenci Wydziału Technologii Żywności!


Dobiega końca kolejny semestr. W związku z tym, w systemie USOS zostaną udostępnione od dnia 11.05.2022 godz. 8.00 ankiety, w których możecie Państwo ocenić realizowane w tym semestrze przedmioty i prowadzących. Zachęcamy do wypełniania, to szansa, by także Wasze zdanie wpływało na jakość zajęć dydaktycznych i treści, które Wam przekazujemy.

Ankiety są anonimowe, dlatego jeśli macie uwagi krytyczne – nie bójcie się i napiszcie je w komentarzu. Proszę tylko, aby komentarze były merytoryczne i kulturalne, oczywiście powinny  dotyczyć tylko i wyłącznie zajęć, które oceniacie lub nauczyciela, który je prowadził. Mile widziane komentarze pozytywne, motywują nas do jeszcze lepszej pracy, ale czekamy również na rzeczowe i konkretne uwagi i sugestie zmian, których wprowadzenie ma szanse poprawić jakość kształcenia i obopólne zadowolenie ze wspólnej pracy.

Możliwość wypełnienia ankiet potrwa do 3.07.2022r. Natomiast ich wyniki, zostaną upublicznione dopiero miesiąc po rozpoczęciu semestru zimowego 2022/2023.

Ankiety są dobrowolne, ale Wasza opinia jest dla nas ważna. Dlatego, pierwszych 15 osób, które zgłoszą do Dziekanatu fakt wypełnienia wszystkich dostępnych dla nich ankiet w systemie USOS za semestr letni dostanie od nas w nagrodę upominki – gadżety wydziałowe.

Jako potwierdzenie wypełnienia ankiet należy do Dziekanatu mailowo (wtzyw@urk.edu.pl) wysłać „screen” ekranu, na którym w systemie USOS widać imię i nazwisko studenta lub nr albumu oraz informację, że wszystkie ankiety zostały wypełnione.

Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
Wydział Technologii Żywności
ul. Balicka 122
30-149
Kraków
12 662 47 48
12 662 47 48
wtzyw[a]urk.edu.pl
ESP:/URKRAKOW/wtz

Adres do korespondencji: 31-120 Kraków, al. Mickiewicza 21
© 2022 Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Projekt i wykonanie strony: Centrum Informatyki URK