Katedra Technologii Owoców, Warzyw i Grzybów

ul. Balicka 122, 30-149 Kraków
e-mail: ktowg@urk.edu.pl

skład osobowy

Brak wyników spełniających kryteria.

Główne kierunki badań:

Badania prowadzone w Katedrze mają na ogół charakter kompleksowy i dotyczą wpływu czynników biologicznych (odmiany) i warunków uprawy (sposób uprawy, nawożenie, okres pozyskiwania części użytkowych) na jakość plonów. Szczególny nacisk jest położony na  wskaźniki, które mają znaczenie technologiczne, bądź są ważne w odżywianiu człowieka. Surowce pozyskiwane w ustalonych warunkach agrotechnicznych są wykorzystywane do określenia ich przydatności do różnych kierunków konserwowania, takich jak mrożenie, kiszenie, apertyzacja, suszenie. W Katedrze prowadzone są także badania pozwalające na opracowanie technologii produktów spożywczych (soki, dżemy, produkty z grzybów) i kosmetycznych (kremy) wzbogaconych w surowce roślinne o wysokich właściwościach prozdrowotnych. Dalsze etapy badań obejmują analizę zmian jakościowych zachodzących w czasie przechowywania produktów gotowych z uwzględnieniem cech sensorycznych i zachowania składników odżywczych surowca, w tym węglowodanów, białek, witamin, związków antyoksydacyjnych, składników mineralnych oraz związków niepożądanych w diecie (azotany, szczawiany). Badania prowadzone dotychczas obejmowały wiele gatunków warzyw (bób, brokuł, fasola flageolet, cukinia, jarmuż, kalafior, kapusta brukselska, koper, lędźwian, papryka, pasternak, pietruszka liściowa, pomidor, szczypiorek, szpinak nowozelandzki, szpinak zwyczajny) oraz owoców (aronia, jabłko, malina, porzeczka, śliwka, truskawka, wiśnia) a także grzybów uprawnych i leśnych (pieczarka dwuzarodnikowa, boczniak ostrygowaty, borowik szlachetny, opieńka miodowa, podgrzybek brunatny, pieprznik jadalny, mleczaj rydz).

Dyscypliny dydaktyczne:

• Surowce przemysłu owocowo-warzywnego,
  • Technologia przetwórstwa owoców,  warzyw i grzybów,
  • Przechowywanie warzyw,
  • Projektowanie technologiczne zakładów przemysłu spożywczego,
  • Produkcja żywności funkcjonalnej i wygodnej,
  • Systemy zapewniania bezpieczeństwa i jakości żywności.
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie